Skočiť na hlavný obsah
Kedy nepoužívať AVIVÁŽ, aby ste neuškodili sebe ani prádlu! -IveKol
osušky ivekol

Bielizeň s ňou krásne vonia, ale v niektorých prípadoch sa radšej zaobíďte bez nej.

 

Aviváž sa stala veľmi obľúbenou prísadou do praní. Návliečka a uteráky si bez krásnej vône zrejme už ani nedokážeme predstaviť. V určitých prípadoch by ste po nej ale siahnuť nemali. Kedy nepoužívať aviváž?

Výhody

Bielizeň je po opraní jemnejšia, pretože aviváž sa okolo vlákien rozprestrie ako film a vlákna sa medzi sebou nepolepia. Po tomto vyhladenom a jemnejšom povrchu sa dá potom ľahšie prechádzať aj žehličkou. Oblečenie zo syntetických vlákien sa pomalšie zašpiní, pretože avivážou sa znižuje elektrostatický náboj.

Nevýhody

Keď to s avivážou preženiete, bielizeň bude mazľavá, okrem toho pri textíliách znižuje saciu schopnosť. Preto pri uterákoch - zvlášť bavlnených nepoužívajte aviváž vôbec. https://www.ivekol.sk/sk/eco-life-uterak-osuska

mikrolv

Kedy ju nepoužívať vôbec !

Pri utierkach z mikrovlákien  : https://www.ivekol.sk/sk/mikrovlakno-ivekol, pri špeciálnych priedušných materiáloch (športové oblečenie), pri voľne štrikovanej vlne, takisto sa neodporúča používať ju ani pri vrstvených textíliách.

AVIVÁŽ POUŽÍVAŤ ALEBO NEPOUŽÍVAŤ?

Hlavnou očakávanou funkciou aviváže je dnes vôňa. Je to ale správne, keď vieme, že práve klasické vône sú hlavným zdrojom syntetických alergénov?

Vďaka silnej parfumácii je týchto alergénov v avivážach veľmi mnoho. Len málo aviváží na trhu je bezalergénnych, teda málo nebo vôbec parfumovaných. Situáciu zhoršuje aj to, že sa aviváž na bielizeň nanáša v poslednej fáze prania a vôňa je tak na bielizni koncentrovanejšia, než keby sa použil len prací gél.

Je to tak teda zbytočná investícia, alebo existujú pádne dôvody, aby ste aj najbližšie naliali do práčky aviváž?

Ide to aj bez aviváže!

Za to, aby ste aviváž vynechali, sa prihovárajú nie len ekológovia... :  „Považujeme ju za zbytočnú. Je ťažko biologicky odbúrateľná a na čistotu prádla nemajú vplyv. Mäkkosť prádla spôsobí aj sušenie na slniečku či aspoň na čerstvom povetrí,“ hovorí Petr Ledvina z Ekologického inštitútu Veronica. "Zmäkčiť a prevzdušniť dokáže prádlo aj sušenie v sušičke."

Ako ekologickú variantu ponúkajú obyčajný ocot. Stačí pridať 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prania namiesto aviváže. Nemusíte sa báť jeho zápachu, ten pri praní vyprchá a prádlo je zmäkčené a k tomu ešte prírodne vydezinfikované a jeho farby sú ustálené. Ako bónus vyčistí aj práčku od vodného kameňa.

A čo Vy? Používate aviváž? Napíšte nám:)